Jihočeský horor: Autoři odpovídají potřetí
Rozhodli jsme se, že zpovídáme autory jednotlivých povídek knihy Jihočeský horor. I když otázky máme pouze tři, autorů deset, a tak odpovědi rozdělíme do tří článků. Tak, autoři odpovídají potřetí, a to na otázku: Je těžké napsat příběh odehrávající se v jižních Čechách?
Miroslav Pech
To jsem nikdy neřešil. Místa, o nichž píšu sice nijak nespecifikuju, zpravidla však vycházím z lokalit, které znám. Pár mých příběhů se odehrává ve fiktivním městě Kamenné Stromy, což je takový kříženec Bystřice a Budějovic. Asi nemusím dodávat, že Stromy leží v jižních Čechách.
Václav Křenek
Záleží asi na tom, jakou roli budou jižní Čechy v příběhu hrát, ale obecně si myslím, že spíš ne. Jih Čech je kraj různorodý – Šumava, Novohradské hory, Třeboňská pánev s rybníky, malebné vesničky… Navíc tu máme Bor, jedno z nejstrašidelnějších míst v republice. To by bylo, aby autorova chorá mysl něco nevyplodila. Navíc z jižních Čech pochází celá plejáda současných úspěšných autorů, i sám kraj figuruje v mnohých knihách současné české prózy, což bych řekl, taky lecčemu nasvědčuje.
Ivana Gašparíková
Jasně že jo! Máme tu Branišovský les, který byl v literatuře tolikrát znásilněnej. Zkuste si přijít s něčím lepším… Vlastně co je lepší než les duchů?
Jiří Sivok
Možná pro někoho, kdo ta místa nezná. Pro mě je to stejné, jako navléct si boty, které nosím už hodně dlouho, protože jsou pohodlné. Nutí to k další chůzi.
Martin Štefko
Pro mě bylo do určité doby těžké napsat příběh, který se bude odehrávat kdekoli v České republice. Ani jedna z mých doposud vydaných knih se tam neodehrává, tedy pokud pomineme část knihy Agentura: Střepy minulosti. Snad ale právě tam jsem si vyzkoušel, že i české prostředí funguje. A od té chvíle už to nějak jde, a tak vlastně ani nebyl problém zasadit Bazén do jihočeského prostředí, ve skutečnosti to přišlo automaticky, bez toho, abych povídku primárně zamýšlel pro Jihočeský horor, o němž jsme v té době ještě ani nemluvili.
Anna Korbelová
Zda je těžké napsat příběh odehrávající se v jižních Čechách? Těžko říct. Myslím si, že pokud člověka jakékoli prostředí inspiruje, nemusí to být vůbec těžké. A navíc, podstatnou částí díla je také osobní vklad autora, vkládá do krajiny a příběhů esenci sebe sama. Já mám osobně atmosféru jižních Čech jaksi pod kůží, takže je to pro mě propojené.
Václav Votruba
Naopak si myslím, že je to snazší, protože je to prostředí, které člověk zná. Když můžeš na místo vyrazit, nasát atmosféru, poznat třeba místní lidi, je to dokonalé… Horší by bylo psát věrohodný příběh třeba z New Yorku. (smích)
Honza Vojtíšek
Tak už slovenský autor Mark E. Pocha ukázal, že vlastně ani ne… A vlastně opravdu není, když tu člověk žije a má už to trochu zažité pod kůží. Část mé tvorby situuji buď do zcela bezejmenných, blíže neurčených, nebo přímo fiktivních končin. Poslední dobou ale často zabředávám přímo do jihočeských oblastí. Je totiž z čeho brát, čím se nechat inspirovat a čím vybarvovat prostředí. Nedávno jsem napsal povídku odehrávající se dokonce přímo v obci, kde žiji.
Kateřina Malec Houfková
Je to stejně těžké jako napsat příběh odehrávající se kdekoliv jinde. Chce to nápad, trpělivost a nenechat se zastrašit bílou stránkou.
Svatopluk Doseděl
Stejně těžké jako napsat příběh, který se odehrává kdekoli jinde. Když je nosné téma a podaří se vymyslet zápletka s pointou… Poměrně dlouho jsem si myslel, že jeviště hororu může být jen v Americe, dnes už ale vím, že může být všude. Pravdou je, že tuzemské reálie se snáz popisují, autor si na ně může doslova sáhnout, což pro něj představuje určité zjednodušení. Na druhou stranu, český čtenář má výrazně větší možnost autorovy kontroly, a tento si tudíž musí dávat bacha.
Otázku pro článek Jihočeský horor: Autoři odpovídají potřetí připravil Honza Vojtíšek.